ЛНУ ім.І.Франка
 

ТВОРЧИЙ ДОРОБОК СТУДЕНТІВ

 
Головне меню
Головна сторінка факультету Про роботи Радіосценарії Огляди Студентські видання Фотогалерея До 150-ї річниці народження І.Франка Пам'яті професора В.Здоровеги
Творчий доробок студентiв

НА ТЕЛЕКАНАЛАХ УКРАЇНИ НЕ ПОВИННО БУТИ МІСЦЯ ДЛЯ РЕАЛІТІ-ШОУ

    Українське телебачення переповнено вщент реаліті- та ток-шоу. Якщо телевізійні жанри такого варіанту є українським авторством, то ідея та тема залишаються скопійованою з американських, російських чи (зрідка) європейських каналів. Такий формат українцям спочатку був не дуже зрозумілий – ми іншої крові. Але згодом призвичаїлись і стало начебто до кшмиги. Та з такими телепрограмами не те, що отупіти можна, а й взагалі забути про моральні цінності.
    Ми кожен день споглядаємо на екранах «Хто хоче заміж за мого сина?», «Міняю жінку», «Вагітна у 16», «Матуся у 17», «Врятуй нашу сім`ю» – це що високоякісні проекти? Це лише маленький перелік телепрограм-руйнівників моралі. Або ж українці вже зовсім не мають язика, чи то дружніх стосунків з родичами та близькими, або ж не мають до кого звернутись та вилити душу, чи то не довірливі до всіх, окрім себе, що свою трагічну історію життя викладають на показ та посміховисько всій країні. Чи то так хочеться їм на екранах телевізорів похизуватися? Ці питання мене турбують кожен день, коли у вечірній час телеканали пускають в ефір програми-релаксації. Розумію, що люди приходять додому втомлені і знервовані після важкого робочого дня, і їм, звичайно, хочеться відпочити, побачити на екранах щось «легке», яке не змушує думати та замислюватись. Та виникає запитання: невже 10 років тому люди важче виживали без цих «низькоякісних» продуктів медіа? Невже вони не знали куди себе подіти вечорами, бо по телевізору не було що дивитись? Ні, це не так. Ефіри були переповнені «легкими» серіалами, наприклад, «Улицы разбитых фонарей», «День рождения Буржуя», «Менты», «Дальнобойщики» та інші. Сьогоденні серіали, наприклад, «Кармелита», «Маруся» виготовили за макетом «Дикого ангела» або «Санта-Барбари».
    Реаліті-шоу «Міняю жінку» транслює телеканал 1+1, виробляє за британським форматом WifeSwap. На один тиждень дві сім`ї міняються своїми мамами. Участь беруть дуже контрастні за способом життя, соціальному становищу, рівнем прибутків сім`ї. Жінки три дні живуть за правилами сім`ї, в яку потрапили, а інші 4 дні вводять власні правила та привчають до них «чужих» чоловіка і дітей. На перший погляд це здається принадно, весело і навіть пікантно. Насправді, з цього починається справжня сімейна катастрофа.
    Засновники проекту стверджують, що не використовують жодних постановок, жодного моделювання ситуацій, жодних підставних артистів і декорацій. Все – справжнє. Звичайні сім'ї, звичайні люди, звичайні мами. Новий сезон проекту став справжнім проривом в реаліті-світі українського телебачення. Перевищив рейтинги інших шоу і увійшов в десятку найпопулярніших шоу українського телебачення.
    Все просто тому, що режисери гарно планують кожний випуск, спираючись на головні засади психології людського сприйняття. Якщо придивитись та проаналізувати, то кожний ефір побудований на одному сценарії, хіба дещо додається, або навпаки забирається, але то так, дрібнички. В кожному випуску обов’язково є гучний скандал. Куди ж без нього? А без нього якраз і буде нудно. Роздувається скандал і глядач у пастці, він вже не перемикне на інший телеканал, бо він хоче додивитись, як все буде відбуватись, чи буде перемир’я, чи вибачиться головний герой, а може він на коліна перед нею стане чи хоча б букетик подарує? Або навпаки, вона вибачиться тощо. Тому скандал ставиться обов’язково на початку ефіру. Потім нікуди не дітись без ревнощів. Як так, жінками обмінялись і не поревнуємо? А потім ще якась каламутна водичка з дітлахами. Або вона не вкладає душу у «чужих» дітей, або вдарить дитя, або взагалі наплює на них і буде займатись своїми справами. Звичайно тато-герой того не буде терпіти, а ще й дітлахи скаржаться на нову чужу маму, тому він починає грати справжнього чоловіка. А в кінці все також за давно спланованою й очікуваною схемою. Пари розуміють, як сильно кохають один одного, яка в них чудова сім`я і там ще якась мильна опера.
    Кожний ефір гучно рекламують на каналі за тиждень до трансляції. «У складних ситуаціях кожен із нас потребує поради. Хтось біжить до друга, хтось до сусіда, хтось звертається до Бога. Усі способи мають право на існування, аби лиш дали результат. Герої проекту "Міняю жінку" зі Львова та Харкова звернулись за порадою до нашої програми», – ось так рекламували один з ефірів, в якому звичайно є складна сімейна драма. Чоловік з жінкою перестали розуміти один одного, в сім`ї сварка на сварці і тут проект «Міняю жінку». Звичайно помінялись, пожили так тиждень і що? Зовсім не очікувано. В сім`ї все пішло на лад, а хто допоміг? Телепередача. І якби вони без неї прожили, напевно б сім`я зруйнувалась.
    Гарна робота піарників, котрі добре знаються на психології. Підготовили влучний текст на три рядки і українці купилися. Нам з екранів втовкмачують, що без цих шоу ми не знайдемо вихід з важких життєвих ситуацій, що все піде прахом.
   Впродовж трансляції кожного випуску те саме; ми чуємо піднесену мову того, хто озвучує з давно відомими фразами: «Якби не наша програма…», «Завдяки нашій програмі…», «За допомогою нашої програми…» тощо. Мовляв, ми без них не змогли б прожити.
    Та що ж це? Українці, отямтесь! Ми ж сильні, які шоу, які проекти? За порадою до друзів, до батьків зверніться. Допомоги в церкви попросіть. А худнути, чоловіка або жінку шукати треба своїми силами, а не за допомогою «Інтерів» та «1+1». На українських телеекранах не повинно бути місця для реаліті-шоу чи ток-шоу подібного формату, нехай росіяни чи американці в них беруть участь, а ми будемо дивитись й посміхатись. Всі ці шоу спотворюють нашу націю та вбивають моральні цінності в людині. Якщо й далі реаліті-шоу заполонять все телебачення, наші діти, наступне покоління, не буде знати, як правильно жити й яку дорогу обирати. Головним порадником стане телевізор зі своїми «шоу-допомогами». Склався стереотип: якщо ти хочеш одержати пораду, відповідь на хвилюючі питання, показати свій талант, стати суперзіркою, втримати чоловіка, зберегти сім`ю, знайти другу половинку, то тобі пряма дорога на екран телевізора.

Анна Ковальова
Відео